montessoribezgranic@gmail.com

Webinary

12.12.2022 g. 20.00

WWR? W domu też można!

Wczesne wspomaganie rozwoju to zespół wielokierunkowych oddziaływań skierowanych na małe dziecko. Szybko wprowadzone i dobrze poprowadzone przez specjalistów w może w znaczny sposób  zmniejszyć różnice rozwojowe u dzieci ze zdiagnozowaną dysharmonią rozwojową.

Celem naszego spotkania jest poszukiwanie i odkrywanie w przestrzeni domowej możliwości wspierania przez Rodziców nauki nowych pojęć, relacji między przedmiotami, ich działania, posługiwania się nimi. Omówimy jak w prosty sposób można organizować przestrzeń domu, by jak najbardziej pełniła funkcję terapeutyczną, czyli wspierającą podczas zabawy i codziennych czynności.

Prowadząca Agnieszka Sekuła, wieloletni nauczyciel Montessori w przedszkolach i szkole. Od kilku lat prowadzi gabinet terapeutyczny Montessori „Ramka”.

28.11.2022 g. 20.00

Terapia Montessori

Terapia jest częścią codziennej montessoriańskiej pracy z dzieckiem. Uwzględniając aktualne możliwości i potrzeby rozwojowe dziecka, podążając za nim, prowadząc obserwację i wyciągając z niej wnioski na których bazujemy w swojej pracy,  realizujemy indywidualny program terapeutyczny.

Podczas naszego spotkania omówimy terapeutyczny aspekt pedagogiki Montessori, porozmawiamy także o tym jak, pracując w montessoriańskiej przestrzeni, wspierać pracę dzieci borykających się z różnorodnymi trudnościami rozwojowymi.

17.10.2022 g. 20.00

Samodzielność – czy dobrze ją rozumiemy?

Każdy z nas zna motto pedagogiki Montessori „pozwól mi zrobić to samemu”, ale niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie zawiązał sznurowadeł dziecku lub nie zwinął za niego dywanika! Odnalezienie balansu w sprawie samodzielności dzieci w klasie może być trudne, bo za naszymi działaniami (w dobrej wierze, oczywiście) stoją bardzo różne przekonania. Przyjrzymy się temu oraz w warsztatowej części webinaru poszukamy obszarów, które możemy ulepszyć i zmienić. Spotkanie poprowadzi Joanna Szymańska, wieloletnia nauczycielka Montessori, dyrektor metodyczna Przedszkola Montessori „Słonecznik”.

10.10.2022 g. 20.00

Organizacja pracy w klasach 1-3

Jeśli sen z powiek spędza Ci pytanie: ile planowania, a ile wolności? Jeśli co jakiś czas masz poczucie, że organizacja pracy własnej w Twojej klasie kuleje, zapraszamy Cię na spotkanie z nami. Nie damy Ci gotowych odpowiedzi, ale podzielimy się metodami, z których korzystałyśmy i korzystamy, dążąc do tego by praca własna służyła rozwojowi naszych uczniów. Opowiemy o wadach i zaletach każdej z nich. Podzielimy się tym, co widziałyśmy w hospitowanych przez nas placówkach zagranicznych.

03.10.2022 g. 20.00

Przygotowane otoczenie… mentalnie!

Nie, nie będziemy rozmawiać o mebelkach dopasowanych do wzrostu dzieci, ani o przestronnych salach czy estetyce w klasie. Sięgniemy głębiej! Przyjrzymy się temu, jak ważny jest ruch, precyzja oraz porządek. Spróbujemy odkryć, jak wielkim prezentem są nasze prezentacje oraz czym są punkty zainteresowania. Poszukamy odpowiedzi, dlaczego pomoce na półkach są materiałem rozwojowym, a nie dydaktycznym.

Webinar jest pierwszą częścią cyklu „Obserwacja. Powrót do źródeł”, a poprowadzi go Joanna Szymańska, wieloletnia nauczycielka Montessori, dyrektor metodyczna Przedszkola Montessori „Słonecznik”

Niemowlę od narodzin do 6 miesiąca

Podczas webinaru przyjrzymy się bliżej etapom rozwojowym dziecka od narodzin do 6 miesiąca życia. Spojrzymy na wynikające z tego potrzeby i opowiem Wam jak stworzyć przestrzeń Montessori, która będzie wspierać rozwój dziecka do 6 miesiąca życia. Z drugiej strony poznamy ewentualne przeszkody w rozwoju. Porozmawiamy też o sposobach o odnowę rodzica.

Prowadząca Karolina Dalessandro nauczycielka Montessori i współdyrektorka żłobków i przedszkoli Montessori. Absolwentka kursów Montessori w kategoriach wiekowych 0-3 i 3-6 lat. Prywatnie mama dwójki dzieci.

Dynamika pracy w klasie Montessori

Czy wiesz, kogo masz w klasie? I na co zwrócić uwagę podczas pracy z poszczególnymi grupami rocznikowymi? Jak się przygotować na zmiany w dynamice grupy przedszkolnej? Na te i inne pytania związane z ewolucją klasy w ciągu roku poszukamy odpowiedzi podczas półtoragodzinnego webinaru.

WEBINAR O LINII CZASU

Na tym webinarze dowiesz się, jak rozłożyć treści programowe związane z historią Wszechświata i powstaniem życia na Ziemi w oparciu o materiał, który każdy z nas przygotowywał w ramach swojego nauczycielskiego kursu, czyli tzw. Linii Czasu. Nie zabraknie podpowiedzi, jakie jakie aktywności zaproponować dzieciom podczas kręgów i na pracy własnej.

Webinar prowadzi Joanna Szymańska, wieloletnia nauczycielka Montessori, dyrektor metodyczna Przedszkola „Słonecznik” i autorka programu „Linia Czasu”.

WEBINAR CZŁOWIEK

Na webinarze opowiadamy, jak zaplanować roczną pracę – jak podzielić treści i zaplanować kręgi. Spojrzymy na człowieka w pełnym wymiarze. Przyglądamy się jego uczuciom i emocjom, a także jak zbudowane jest jego ciało. Wędrujemy przez epoki, by zobaczyć jakie stworzył wynalazki. Nie braknie eksperymentów, projektów plastycznych i podpowiedzi, jakie pomoce stworzyć.

Webinar prowadzi Magda Rozbicka, wieloletnia nauczycielka Montessori i autorka programu „Człowiek”.

WEBINAR KONTYNENTY

Podczas webinaru przedstawiamy, w jaki sposób zrealizować w ciągu roku ten duży temat i jak zabrać dzieci w ciekawą podróż wokół świata opowiadając o wszystkich kontynentach, nie zapominając przy tym o tematach związanych z naszą kulturą. Są tam propozycje kręgów i rozwinięć na pracę własną, a także podpowiedzi projektów plastycznych i kulinarnych.

Webinar prowadzi Karolina Dalessandro, wieloletnia nauczycielka Montessori, zastępczyni dyrektorki Montessori Academy For International Children i autorka programu „Kontynenty”.