montessoribezgranic@gmail.com
+48 727 705 033

Webinary

14.11.2022 g. 20.00

No ale jak to zrobić?

Kiedy wiemy, jak przygotować otoczenie, by dzieci mogły w pełni ujawnić kolejne etapy rozwoju koncentracji, czas na odpowiednie techniki obserwacji i ich zapis. Podczas spotkania nie zabraknie również rozmowy o tym, jak wyciągać wnioski i formułować naszą odpowiedź, która wspiera dziecko w rozwoju. Webinar jest trzecią częścią cyklu „Obserwacja. Powrót do źródeł”, a poprowadzi go Joanna Szymańska, wieloletnia nauczycielka Montessori, dyrektor metodyczna Przedszkola Montessori „Słonecznik”.

10.11.2022 g. 20.00

Toddlersy – samodzielność i rozwój ruchowy

Samodzielność czyli wielka sztuka nie wyręczania dziecka. Droga do samodzielności jest związana z rozwojem ruchowym dziecka. Zatem jak wspierać rozwój ruchowy? Jak nie wyręczać, ale wspierać? Porozmawiamy jak stworzyć środowisko Montessori w domu, które wspiera w rozwoju ruchowym i drodze do samodzielności dziecka.

Prowadząca Karolina Dalessandro nauczycielka Montessori i współdyrektorka żłobków i przedszkoli Montessori. Absolwentka kursów Montessori w kategoriach wiekowych 0-3 i 3-6 lat. Prywatnie mama dwójki dzieci.

31.10.2022 g. 20.00

4 etapy rozwoju koncentracji

Czy wiemy, kogo obserwujemy i jak rozwijają się dzieci w klasie przedszkolnej? Poznanie 4 płaszczyzn rozwoju koncentracji pozwala nam prawdziwie zrozumieć, jak dziecko się rozwija, jaka jest nasza rola i jak mamy odpowiedzieć na potrzeby dziecka. Webinar jest drugą częścią cyklu „Obserwacja. Powrót do źródeł”, a poprowadzi go Joanna Szymańska, wieloletnia nauczycielka Montessori, dyrektor metodyczna Przedszkola Montessori „Słonecznik”.

27.10.2022 g. 20.00

Toddlersy – rozwój mowy

Podczas webinaru opowiem o kolejnych etapach rozwoju mowy od narodzin do 3 roku życia oraz krótko opowiem co dalej. Pokażę ważne zachowania i pomoce Montessori, które wspierają rozwój mowy. Porozmawiamy też o przeszkodach, które mogą zahamować harmonijny rozwój mowy. 

Prowadząca Karolina Dalessandro nauczycielka Montessori i współdyrektorka żłobków i przedszkoli Montessori. Absolwentka kursów Montessori w kategoriach wiekowych 0-3 i 3-6 lat. Prywatnie mama dwójki dzieci.

17.10.2022 g. 20.00

Samodzielność – czy dobrze ją rozumiemy?

Każdy z nas zna motto pedagogiki Montessori „pozwól mi zrobić to samemu”, ale niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto nigdy nie zawiązał sznurowadeł dziecku lub nie zwinął za niego dywanika! Odnalezienie balansu w sprawie samodzielności dzieci w klasie może być trudne, bo za naszymi działaniami (w dobrej wierze, oczywiście) stoją bardzo różne przekonania. Przyjrzymy się temu oraz w warsztatowej części webinaru poszukamy obszarów, które możemy ulepszyć i zmienić. Spotkanie poprowadzi Joanna Szymańska, wieloletnia nauczycielka Montessori, dyrektor metodyczna Przedszkola Montessori „Słonecznik”.

13.10.2022 g. 20.00

Niemowlę od 6 miesiąca do 1 roku

Podczas webinaru spojrzymy na dalszy ciąg rozwoju dziecka od 6 miesiąca do 12 miesiąca życia. Okres ten zaczyna być coraz bardziej dynamiczny, a więc przestrzeń Montessori powinna się zmieniać, aby sprostać potrzebom dziecka. Idziemy żłobka – czyli jak wybierać i się przygotować.

Prowadząca Karolina Dalessandro nauczycielka Montessori i współdyrektorka żłobków i przedszkoli Montessori. Absolwentka kursów Montessori w kategoriach wiekowych 0-3 i 3-6 lat. Prywatnie mama dwójki dzieci.

03.10.2022 g. 20.00

Przygotowane otoczenie… mentalnie!

Nie, nie będziemy rozmawiać o mebelkach dopasowanych do wzrostu dzieci, ani o przestronnych salach czy estetyce w klasie. Sięgniemy głębiej! Przyjrzymy się temu, jak ważny jest ruch, precyzja oraz porządek. Spróbujemy odkryć, jak wielkim prezentem są nasze prezentacje oraz czym są punkty zainteresowania. Poszukamy odpowiedzi, dlaczego pomoce na półkach są materiałem rozwojowym, a nie dydaktycznym. 

Webinar jest pierwszą częścią cyklu „Obserwacja. Powrót do źródeł”, a poprowadzi go Joanna Szymańska, wieloletnia nauczycielka Montessori, dyrektor metodyczna Przedszkola Montessori „Słonecznik”

Niemowlę od narodzin do 6 miesiąca

Podczas webinaru przyjrzymy się bliżej etapom rozwojowym dziecka od narodzin do 6 miesiąca życia. Spojrzymy na wynikające z tego potrzeby i opowiem Wam jak stworzyć przestrzeń Montessori, która będzie wspierać rozwój dziecka do 6 miesiąca życia. Z drugiej strony poznamy ewentualne przeszkody w rozwoju. Porozmawiamy też o sposobach o odnowę rodzica.

Prowadząca Karolina Dalessandro nauczycielka Montessori i współdyrektorka żłobków i przedszkoli Montessori. Absolwentka kursów Montessori w kategoriach wiekowych 0-3 i 3-6 lat. Prywatnie mama dwójki dzieci.

Dynamika pracy w klasie Montessori

Czy wiesz, kogo masz w klasie? I na co zwrócić uwagę podczas pracy z poszczególnymi grupami rocznikowymi? Jak się przygotować na zmiany w dynamice grupy przedszkolnej? Na te i inne pytania związane z ewolucją klasy w ciągu roku poszukamy odpowiedzi podczas półtoragodzinnego webinaru. 

Spotkanie poprowadzi Joanna Szymańska, wieloletnia nauczycielka Montessori, dyrektor metodyczna Przedszkola Montessori „Słonecznik”

WEBINAR O LINII CZASU

Na tym webinarze dowiesz się, jak rozłożyć treści programowe związane z historią Wszechświata i powstaniem życia na Ziemi w oparciu o materiał, który każdy z nas przygotowywał w ramach swojego nauczycielskiego kursu, czyli tzw. Linii Czasu. Nie zabraknie podpowiedzi, jakie jakie aktywności zaproponować dzieciom podczas kręgów i na pracy własnej.

Webinar prowadzi Joanna Szymańska, wieloletnia nauczycielka Montessori, dyrektor metodyczna Przedszkola „Słonecznik” i autorka programu „Linia Czasu”.

WEBINAR CZŁOWIEK

Na webinarze opowiadamy, jak zaplanować roczną pracę – jak podzielić treści i zaplanować kręgi. Spojrzymy na człowieka w pełnym wymiarze. Przyglądamy się jego uczuciom i emocjom, a także jak zbudowane jest jego ciało. Wędrujemy przez epoki, by zobaczyć jakie stworzył wynalazki. Nie braknie eksperymentów, projektów plastycznych i podpowiedzi, jakie pomoce stworzyć.

Webinar prowadzi Magda Rozbicka, wieloletnia nauczycielka Montessori i autorka programu „Człowiek”.

WEBINAR KONTYNENTY

Podczas webinaru przedstawiamy, w jaki sposób zrealizować w ciągu roku ten duży temat i jak zabrać dzieci w ciekawą podróż wokół świata opowiadając o wszystkich kontynentach, nie zapominając przy tym o tematach związanych z naszą kulturą. Są tam propozycje kręgów i rozwinięć na pracę własną, a także podpowiedzi projektów plastycznych i kulinarnych.

Webinar prowadzi Karolina Dalessandro, wieloletnia nauczycielka Montessori, zastępczyni dyrektorki Montessori Academy For International Children i autorka programu „Kontynenty”.